הרפורמה החדשה בביטוחי הבריאות

מדוע ואיך משפיעה עלי הרפורמה בביטוח הבריאות?

כיום סוגי ביטוח הבריאות הינם:

ביטוח ממלכתי. ביטוח חובה מטעם המדינה.

שירותי בריאות נוספים(שב"ן). ביטוח משלים מטעם קופות החולים.

ביטוח בריאות פרטי. ביטוח משלים הנותן שירות טוב יותר, מטעם חברות הביטוח.

הרפורמה החדשה

עד 2016(קביעת הרפורמה החדשה) הפוליסה כלל  3 חלקים: השתלות, ניתוחים ותרופות. הרפורמה מפרידה את שלושת החלקים, ועכשיו אפשר לרכוש כל אחד בנפרד מחברות ביטוח שונות.

בעוד שחברות הביטוח הישנות, חותמות על פוליסה אחידה לשנים ארוכות, בשאר החברות תוכל לחתום על פוליסה לשנתיים בלבד. לאחר השנתיים, התנאים יכולים להשתנות לטוב ולרע, והמחירים עלולים להשתנות.

מדוע קבעו בכלל רפורמה?

הרפורמה בעצם באה לסדר את כל הנושא של הכיסויים על הניתוחים והטיפולים המשלימים. לפני קיומה של הרפורמה כל חברת ביטוח הציעה טיפולים וניתוחים ואי אפשר היה להשוות בין התנאים למחירים של חברות הביטוח.

מהם השינויים המרכזיים בפוליסה האחידה החדשה?

תכולה: עכשיו, אפשר גם לבחור מנתח ובית חולים במגבלה של 3 חוות דעת בשנה. הפוליסה קובעת מהן הוצאות הניתוח שיכוסו: בית חולים או מרפאה פרטיים, שכר מנתח, שכר מרדים, אשפוז, ועוד, מכוסים עכשיו בפוליסה היחידה.

לפי הפוליסה החדשה, תוכלו לבחור מנתח מרשימה מסוימת, ולא כל אחד. את הרשימה תכין חברת הביטוח, ותאושר על ידי משרד האוצר.

תוקף: הפוליסה האחידה מסתיימת ביוני לאחר שנתיים, ומתחדשת אוטומטית לשנתיים נוספות.

מחיר: בעוד שעד עכשיו אי היה אפשר לשנות את המחיר, עכשיו הוא ניתן לשינוי לאחר שנתיים. מחירי הפוליסות האחידות, זולות הרבה יותר מהישנות, בשנתיים הראשונות של הביטוח. אחרי שנתיים המבטח יכול להעלות את המחיר בצורה משמעותית.

שכר הרופאים: בגלל השוני הגדול ממצב שבוחרים כל מנתח שרוצים ל לבחור מרשימה מסוימת, אם הרופא לא היה בקשר טוב עם חברת הביטוח, משכורתו יכולה לרדת משמעותית, וההפך.

תוספות: המבוטח יכול או לרכוש רק את הביטוח האחיד, או להוסיף חבילת תוספות, או לרכוש כל טיפול נוסף בנפרד.

כמה עולה הביטוח החדש?

הפרמיה על פוליסת הביטוח האחיד תיקבע לפי קבוצות גיל אחידות. פעם בשנתיים החברה יכולה להעלות את המחיר ב10 שקלים, או ב20%. השינוי לא דורש שום אישור של המבוטח.

האם הרפורמה הזאת בכלל טובה למבוטחים?

היתרונות הינם תחרויות בין חברות הביטוח מבחינת מחיר ויעילות, ולאפשר ללקוח לבחור חברה מכל החברות שקיימות. החסרונות הם שהחברה יכולה לייקר משמעותית את המחירים משנה לשנה(20%) ללא רשות הלקוח. בנוסף, גם אפשר לבחור מנתח מרשימה מוגדרת וזה הופך את האיכות לתלויה באיכות של המנתחים ברשימה.