תכניות טלוויזיה

מהי תכנית טלוויזיה? זהו תוכן טלוויזיוני שמשודר באחד מערוצי הטלוויזיה. אילו סוגי תכניות יש בטלוויזיה? תכניות וסדרות טלוויזיה מתחלקות לסוגים ולז'אנרים שונים:

תכניות טלוויזיה: הן סוג ללא תסריט וללא קו עלילתי. הן משלבות צוות מפעיל, שחקנים, מנחים, אורחים, אך אין בהן קו עלילתי שתוכנן מראש. תכניות טלוויזיה מתפזרות על פני ז'אנרים שונים: תכניות אירוח, תכניות מגזין, שעשועונים (תכניות שהמשתתפים בשעשועון ומתחרים ביניהם) תכניות ריאליטי (תכניות שאינן מתוסרטות, המצלמה עוקבת אחרי אירועים בזמן אמת), תכנית פאנל (תכנית עם מארח וקבוצת אנשים  הדנים ומדברים בנושא מסוים), תכנית תחרותית, תכנית נוער, תכנית בוקר ותכנית תחקירים.

סדרות טלוויזיה: סדרות מתאפיינות בתסריט, יש להן קו עלילתי. מופעלים בהן  בעיקר שחקנים ובדרנים, הדמויות עוברות תהליך מתחילת הסדרה ועד סופה. סדרות טלוויזיה מתפזרות על פני ז'אנרים שונים: סדרות דרמה (אריסטו מגדיר את הדרמה כפעולה שלמה שיש לה התחלה, אמצע וסוף. הדרמה מציגה את האירועים בזמן הווה,  קומדיה (יצירה דרמטית עם שימוש בהומור באמנויות הבמה), מתח (סדרה בה מתוארים סיפורי פשעים – בעיקר רצח – בצורת תעלומה, במהלך הסדרה התעלומה נפתרת על  פי רמזים ועקבות השזורים לכל אורך הסדרה), רומנטיקה, מדע בדיוני, הנפשה (סדרות של אשליה , תנועתית על גבי מסך. קומדיית מצבים, טלנובלה (רוב הטלנובלות מתבססות על קו עלילה מובנה בעל קשת סיפורית ברורה, ובהתאם הן מיועדות מראש להסתיים אחרי פרק זמן נתון), אופרת סבון ( סדרות בהמשכים המתאפיינת בנרטיב בדיוני, מלודרמטי/ עוסקות בדרך כלל ביחסים בין הדמויות המרכזיות, ועלילתן לא חותרת לסיום או מוסר השכל החיצוני ליחסים אלו).

תכניות אינפורמטיביות: תכניות שבמהותן מספקות מידע לצופים, מתפזרות על מהדורת חדשות, רצועות אקטואליה, מגזים חדשותיים.

סרט טלוויזיה: סרט באורך מלא  שהוסרט כדרמה טלוויזיונית בודדת ומופק כדי לשדרו בטלוויזיה במסגרת פרויקט של רשת טלוויזיה או ערוץ טלוויזיה. 

מיני סדרה: היא הפקה טלוויזיונית המציגה סיפור בהמשכים המספרת את הסיפור במספר פרקים מצומצם, המכילה עונה אחת, העלילה ידועה מראש לכל פרטיה עם תחילת ההפקה.

ספיישל טלוויזיוני: זוהי תכנית חד פעמית, שידור של אירוע, טקס או דיווח חזיזי מיוחד, משודרת בעיקר בערוצים המסחריים.